wtorek, 27 października 2015

17.09.2015


            17 września zakończyły się nasze prace archeologiczne na terenie nowogrodzkiego Uniwersytetu, gdzie dawniej mieścił się monastyr. Po przekopaniu wierzchnich warstw, udało nam się wydobyć na światło dzienne wiele cennych zabytków kultury XX wieku w postaci kierownicy od roweru, czy stalowych rur i kabli. Warto zaznaczyć, że choć techniki prowadzenia wykopalisk są w Rosji bardzo podobne do naszych, to Rosjanie mogą się poszczycić większą dbałością o naturę. Darń z wykopu była starannie zdejmowana i układana. My zwykle rozrzucamy swoją po okolicy. Prace zakończyliśmy na głębokości ok. 120 cm. Wśród ciekawszych znalezisk wyrwanych z mroków średniowiecza była szklana kulka, która służyła dawniej dzieciom do zabawy. Zagościły także w naszych jaśkach między innymi przęśliki, fragmenty ceramiki, monety oraz rybie szkielety - pozostałości po posiłkach zakonników. Niestety zakopywanie wykopu uniemożliwiła nam, kapryśna niczym kobieta, rosyjska pogoda.
            Tego samego dnia zostaliśmy zaproszeni na promocję książki profesora Borisa Kovaleva o powstaniu styczniowym. Autor podczas krótkiego wykładu przedstawił rosyjski punkt widzenia na przyczyny tego konfliktu. Po prezentacji, studenci Uniwersytetu Opolskiego otrzymali egzemplarze książki od autora.
            Po obiedzie udaliśmy się na kolejną ekskursję po Nowogrodzie Wielkim, podczas której odwiedziliśmy centrum renowacji i konserwacji zabytków drewnianych mieszczące się w sąsiedztwie cerkwi Przemienienia Pańskiego. Podczas tej wizyty poznaliśmy skomplikowane techniki konserwacji znalezisk. Podczas procesu renowacji, drewno przechodzi żmudny proces suszenia i czyszczenia. Następnie jest ono przechowywane w chłodniach.
            Atrakcje tego dnia zamykała wizyta w Muzeum Sztuk Pięknych, gromadzącym wiele dzieł rosyjskich oraz europejskich artystów z różnych epok. Wiele obrazów przedstawiało życie w antycznej Grecji oraz nadmorskie pejzaże. W centralnym punkcie Muzeum wisiał obraz przedstawiający paradę na placu kremla, wokół Pomnika Tysiąclecia Rosji - symbolu Nowogrodu Wielkiego. Poza obrazami, mieliśmy okazję podziwiać marmurowe popiersia władców Rosji, między innymi Iwana Groźnego.

Jakub Popko






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz