wtorek, 27 października 2015

21.09.2015



Ostatni dzień naszego pobytu w Nowogrodzie Wielkim przywitał nas chłodem i deszczem. Nie zniechęciło to jednak grupy młodych, żądnych wiedzy studentów do wyjścia na zewnątrz. Głównym punktem programu była poranna wizyta w Państwowym Archiwum Województwa Nowogrodzkiego (Государственный архив Новгородской области). Zostaliśmy tam bardzo ciepło przyjęci przez pracowników archiwum. Na wstępie została nam przybliżona historia archiwum oraz scharakteryzowano zasób archiwalny tam przechowywany. Do obowiązków pracowników nie należy wyłącznie przechowywanie dokumentów, a także ich zabezpieczanie, opracowywanie oraz udostępnianie. Archiwum w Nowogrodzie Wielkim jest unikalne w skali całej Federacji Rosyjskiej, gdyż jako jedyne nie znajduje się w budynku zbudowanym i przystosowanym do przechowywania dokumentów, a w opuszczonej cerkwi. Pracownicy wielce ubolewają nad faktem, że budowany jest dla nich nowy obiekt i za jakiś czas się do niego przeniosą. Z pewnością będzie lepiej przystosowany do zadań stawianych przed archiwami, lecz z pewnością brak mu będzie klimatu, który czuje się przekraczając próg obecnego wejścia do archiwum. Mimo problemów z zimnem i wilgocią, zwłaszcza w porze jesienno-zimowej, trudno się z pracownikami archiwum nie zgodzić. Praca w otoczeniu ścian i sufitów zdobionych pięknymi freskami z pewnością staje się przyjemniejsza. Dzięki uprzejmości jednej z pracownic mieliśmy możliwość zobaczyć małą wystawę zawierającą parę poloników (dokumentów dotyczących polskich zesłańców na obszary guberni nowogrodzkiej w XIX wieku). W archiwum przechowywane są nie tylko dokumenty papierowe, lecz także niewielki zbiór kartograficzny, fotografie oraz dokumenty filmowe. W archiwum znajduje się także skromna biblioteka, gdzie można znaleźć dużo pozycji książkowych oraz czasopism dotyczących historii obwodu nowogrodzkiego. Zarówno archiwum, jak i jego biblioteka dostępna jest dla wszystkich chętnych. Nowogrodzkie archiwum jest obecnie na etapie zabezpieczania swojego zasobu poprzez jego mikrofilmowanie. Na koniec pracownicy archiwum bardzo serdecznie podziękowali nam za wizytę i zaprosili nas na kwerendy w przyszłości.
Popołudniu mieliśmy ostatnią okazję by podziwiać nowogrodzki Kreml, był też czas wolny aby zakupić lokalne pamiątki i produkty.
Wieczorem w bardzo miłej atmosferze przedstawiciele grupy rosyjskiej podziękowali nam za udział w wymianie, licząc, że jeszcze odwiedzimy ich piękne miasto, nie odbyło się także bez słodkich upominków, które miały osłodzić nam długą podróż do Polski.  


Grzegorz Wieszołek



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz