O projekcie *** О проекте


Projekt, któremu poświęcony jest niniejszy blog to już drugie przedsięwzięcie realizowane przez Towarzystwo Miłośników Starożytności oraz Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego w ramach programu „Polsko-Rosyjska Wymiana Młodzieży”, finansowanego ze środków Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Tym razem w wymianie udział wzięli studenci Uniwersytetu Opolskiego i Państwowego Uniwersytetu im. Jarosława Mądrego w Nowogrodzie Wielkim, a cała grupa, wraz z opiekunami, liczyła 26 osób.
Wymiana podzielona została na dwie części. Pierwsza odbyła się w dniach 12-22 września w Rosji, drugą przeprowadzono w Polsce od 27 września do 7 października 2015 r.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji było zagadnienie „Barokowe metamorfozy w sztuce, literaturze, muzyce i architekturze Polski i Rosji”. Jego realizacji służyły sesje naukowe, warsztaty archiwalne, wizyty w instytucjach badawczych oraz, prowadzone w obydwu krajach, prace archeologiczne. Poza tym uczestnicy odwiedzili liczne muzea i zwiedzili najciekawsze zabytki odwiedzanych miast, m.in. Nowogrodu Wielkiego, Starej Russy, Opola, Wrocławia, Świdnicy i Wałbrzycha. Dzięki temu mieli okazję nie tylko zdobycia wiedzy z wielu zakresów, ale przede wszystkim bardzo szerokiego poznania kraju sąsiadów, jego kultury, historii i sytuacji współczesnej. Dało to znakomitą podstawę do weryfikacji utartych przekonań i stereotypów. Ponadto wyjazdy były świetną okazją do wzajemnego poznania się młodych ludzi z Polski i Rosji, odnalezienia tego co nas łączy i dyskusji nad tym co nas dzieli. Miejmy nadzieję, że nawiązane znajomości pozytywnie zaowocują zarówno w przyszłej pracy naukowej jak i życiu prywatnym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz